Back
Συνεργασία Δήμου Κοζάνης και Αστυνομικής Διεύθυνσης Κοζάνης για την παραχώρηση τμήματος του στρατοπέδου Μακεδονομάχων
Το βασικό ζήτημα που συζητήθηκε ήταν μία σειρά από προϋποθέσεις που πρέπει να συγκεκριμενοποιηθούν, προκειμένου να ολοκληρωθεί η παραχώρηση τμήματος του στρατοπέδου από το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας.
Πιο συγκεκριμένα, ο Δήμος Κοζάνης σε συνεργασία με την Αστυνομική Διεύθυνση Κοζάνης θα λάβουν μέριμνα για την εκπλήρωση των προϋποθέσεων αυτών και την εξεύρεση των αντίστοιχων πόρων, προκειμένου να δοθεί η δυνατότητα στους πολίτες να σταθμεύουν με ασφάλεια απέναντι από το Αστυνομικό Μέγαρο.
Αναλυτικότερα οι προϋποθέσεις αφορούν:
· την κατασκευή νέας περίφραξης και αποκατάστασης του περιμετρικού φωτισμού, σύμφωνα με τις υποδείξεις της στρατιωτικής υπηρεσίας, προκειμένου να διαχωριστεί το υπόψη τμήμα από το υπόλοιπο στρατιωτικό ακίνητο, καθώς και προσβασιμότητα στον χώρο
· τον σχεδιασμό μιας σειράς μέτρων, που εξασφαλίζουν την ασφάλεια κίνησης πεζών και οχημάτων στο συγκεκριμένο σημείο
Η συνεργασία των δύο φορέων ολοκληρώθηκε με τον ορισμό των αρμόδιων στελεχών, που θα επιμεληθούν και θα τεκμηριώσουν την θέση του Δήμου Κοζάνης και της Αστυνομικής Διεύθυνσης Κοζάνης.