Επιστροφή
Κοζάνη: Μπάρες στάθμευσης ποδηλάτων σε οκτώ σημεία
Η κλιματική αλλαγή και η προσπάθεια για περιορισμό των εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα έχουν οδηγήσει στην αύξηση χρήσης φιλικών προς το περιβάλλον μέσων μεταφοράς, όπως το ποδήλατο.
Σε αυτή την κατεύθυνση, ο Δήμος Κοζάνης θέλοντας να προωθήσει τη χρήση ποδηλάτου και να ικανοποιήσει τις υπάρχουσες ανάγκες, έχει εγκαταστήσει μπάρες στάθμευσης ποδηλάτου στα παρακάτω σημεία της πόλης της Κοζάνης:
• Δημοτική Βιβλιοθήκη, κεντρική είσοδος
• Δημοτική Βιβλιοθήκη, πλάγια είσοδος
• Δημοτικός Κήπος
• Κτήριο Διεύθυνσης Περιβάλλοντος
• Οδός Μεγάλου Αλέξάνδρου, Δημοτικό Πάρκινγκ
• Οδός Τσόνζα (πίσω από την Εθνική Τράπεζα)
• Οδός Δημοκρατίας, κτήριο Π.Ε. Κοζάνης (πρώην Νομαρχία)
• Οδός Δημοκρατίας, στο ύψος της Πλατείας Ελευθερίας
Η συγκεκριμένη εγκατάσταση εντάσσεται στο πρόγραμμα μόνιμων δράσεων που υλοποιεί ο Δήμος Κοζάνης, στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Κινητικότητας 2022.
![](/documents/10182/566878/1663573082416.jpg/d9712f5a-eae5-4e2c-b666-35f286dc803e?t=1663841040201)
![](/documents/10182/566878/%CF%87%CE%AC%CF%81%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%BC%CE%B5+%CE%BC%CF%80%CE%AC%CF%81%CE%B5%CF%82+%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD.jpg/3cb959e4-8ee3-4cae-a4ec-2f924930f8b1?t=1663841044935)