Συνεδρίαση της Δημοτικής Κοινότητας Κοζάνης με ΖΕΠ-νέες εργατικές κατοικίες
Τα προβλήματα, στον σχεδιασμό του οικισμού από τον οργανισμό εργατικής κατοικίας, προκαλούν μία σειρά από παρενέργειες οι οποίες ταλαιπωρούν τους κατοίκους της.
Ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας Κοζάνης, κ. Ζήσης Πεσλής, ενημέρωσε στην εισήγησής του, τους κατοίκους της ΖΕΠ για το τεχνικό πρόγραμμα που έχει αποφασίσει ο Δήμος και για τα έργα που έχουν ενταχθεί, όπως η διαμόρφωση των ελεύθερων χώρων, την κατασκευή του 12θέσιου δημοτικού σχολείου και βρεφονηπιακού σταθμού, την λειτουργία λαϊκής αγοράς.
Ο διευθυντής της ΔΕΠΕΠΚ κ. Κώστας Ισπόγλου, έκανε γνωστή την προσπάθεια της υπηρεσίας για την εξεύρεση χώρου για την κατασκευή μίνι μάρκετ κτλ.
Οι κάτοικοι της περιοχής και ο σύλλογος οικιστών, γνωστοποίησαν στα μέλη του συμβουλίου το σύνολο των προβλημάτων που αφορούν:
· Την διαμόρφωση των κοινόχρηστων χώρων
· Τις υποδομές και την αποχέτευση
· Το συγκοινωνιακό
Ο Πρόεδρος της Δημοτικής Κοινότητας, δεσμεύτηκε να μεταφέρει στους αρμόδιους αντιδημάρχους και τις υπηρεσίες τα ζητήματα, και να ασκήσει την μέγιστη δυνατή πίεση για την επίλυσή τους.